Salgın ve Psikoloji

Covid-19 ile birlikte daha önceden karşılaşmadığımız bir süreçten geçiyoruz ve bu duruma uyum sağlamamızı gerektiren bazı koşullar içerisindeyiz. Bu nedenle her uyum sürecinde olduğu gibi kendimizi bazen bu süreçten dolayı sıkışmış ve bunalmış hissetmemiz gerçekten çok doğal. Tüm bu yenilik ve belirsizliklerle olan mücadelemizin yanında bir de sahip olduğumuz küçük kalplerimiz yani çocuklarımızı da güvence altına almak ve onlar için de endişelenmek durumunda kalıyoruz.

İlk olarak şunu belirtmek isterim ki sahip olduğunuz duyguyu yani endişeyi şu an hepimiz taşıyoruz. Fakat her duyguyu olduğu gibi bu duygumuzu da etkin ve olumlu şekilde kullanmak bizim elimizde.

 Peki biz kaygıyı ne için ve ne şekilde etkin kullanabiliriz?

Tabi ki duygumuza sahip çıkıp durumu önemseyip önlemlerimizi almak kaygıyı en etkili şekilde kullanmamızı sağlar.

İkinci bir konu da kaygı bulaşıcıdır ve yayılarak artar. Bu nedenle fiziksel olarak aldığımız önlemlerin yanı sıra çocuklarımızın ruhsal sağlığını korumak da önemli bir konu. Unutmayın ki bu süreçte sizin endişenizle başa çıkma beceriniz şu an ve ileriki hayatında çocuğunuzun problem çözme ve başa çıkma stratejilerini belirlemesinde büyük oranda etkili olacaktır.

Bir başka konu ise yaşadığımız sürecin günlük ritüellerimizi bozması nedeniyle kaygı ve stresin artıyor olması. Bu süreç içerisinde kendimize yeni ritüeller oluşturmak bizi az da olsa rahatlatacak ve yeni duruma adapte olmamızı sağlayacaktır. Çocuklarınız ve kendiniz için uyanma, etkinlik yapma, kitap okuma, uyuma vb şekilde bir plan oluşturmak bu konuda etkili olacaktır. Rutin oluşturmak adına bir aile toplantısı gerçekleştirebilir, aile içi sorumlulukları birlikte belirleyebilirsiniz.

Bunun dışında biliyorsunuz ki bu yaşlarda çocuklarımızın bedensel olarak da aktif olması ve enerjilerini boşaltması gerekmektedir. Evde kalınan süre boyunca enerjilerini boşaltabilecekleri bir alan yaratmak faydalı olacaktır.

Son olarak değineceğim şu ki virüs çıkmadan önce hepimiz bir koşuşturmacanın içerisindeydik. Şimdi ise ailemizle evimizdeyiz. Bu da demek oluyor ki krizi fırsata çevirmek de bizim elimizde. Bu süreçte onlarla bol bol zaman geçirip ilişkimizi güçlendirecek, sevgimize sarılacak uzun vakitlerimiz var. Bu fırsatı kaçırmayın. Sağlıkla ve sevgiyle kalın… 😊

Merve Nazlı

Château Eğitim Uzman Psikolog & Aile Danışmanı

tr_TRTurkish